Bříza jako medicína

Pokud si chcete z břízy natrhat mladé lístky, bude nejvyšší čas vyrazit tam, kde tyto krásné stromy rostou. Není nic složitého břízu potkat, vždyť se jí daří snad úplně všude, dokonce roste na neuvěřitelných místech, kam vítr odvál semena.

Takže není nic neobvyklého, když její zelené lístky zahlédneme na zanedbaných okrajích střech či okapů, ve vysokých skalách, kde žádný jiný strom nemá šanci růst, nebo prostě jen kopíruje polní cesty nebo se slušně zařadí mezi ostatní stromy v lese. Zde dokáže narůst do tvaru vysokého stromu, který je ozdobený nepřehlédnutelnou bílou kůrou a košatou korunou bohatou na lístky a pupeny, které se teď vydáme společně nasbírat pro jejich léčivé účinky.

Léčivý je celý strom
Tento strom obsahuje silice, pryskyřice, třísloviny, karoteny, organické kyseliny, minerální látky, flavonové glykosidy, saponiny, olej, cukr a vitamín C. A tak se z břízy pro její blahodárné účinky využívají nejen listy a pupeny, ale také kůra, míza, smůla i kořínky.
Listy
·         Pití čaje z březových listů pomáhá na choroby ledvin a vylučovacího ústrojí, zamezuje vzniku ledvinových kamenů, má za následek vyplavení škodlivých látek z těla i protirevmatický a dezinfekční účinek.
·         Obklady pomáhají na revmatologické a artritické potíže.
·         Odvar z listí a březové kůry skvěle vyčistí pleť, podporuje růst vlasů a odstraňuje lupy.
·         Listy se sbírají od května do dubna.

Pupeny
·         Jsou skvělé na záněty kostí a odvápnění, stimulují jaterní buňky a funkci slinivky a sleziny, odstraňují bílkoviny z moče při zánětech močových cest. Podporují imunitní a nervový systém a mají omlazující a posilující efekt. Používají se také na celkovou detoxikaci organismu.
·         Sbírají se v březnu.
Míza
·         Využívá se na bolesti nohou způsobené dnou. Obsahuje spoustu minerálních látek a v severských zemích nahrazuje mléko a cukr.
·         Stáčí se od dubna do června naříznutím kůry.
Kůra
·         Odvar z kůry je výborný na otoky, dnu i kožní problémy.
·         Kůra se sbírá od března do dubna.