Zdravé spaní nemusí být předražené

Spánek je pro lidský organismus požehnáním a bez něho se nelze obejít. Dlouhodobý spánkový deficit může vést k závažným zdravotním obtížím, někdy dokonce až ke kolapsu organismu. Vhodně navržené lůžko si však můžeme dopřát i levněji:

ustlaná postel v ložnici

Zdravotní matrace

Každému z nás vyhovuje jiná plocha lůžka, na které usíná. Nelze stoprocentně tvrdit, že existuje jen jedno jediné univerzální řešení, které prospívá všem, a ta ostatní jsou nutně zavrženíhodná. Někdo zkrátka vyžaduje tvrdší matraci, jiný upřednostní měkkost. Velmi také záleží na tělesné hmotnosti, na konstituci, množství svalové hmoty a podkožního tuku. Záleží i na věku a pohlaví.
Zdravotních matrací je na trhu obrovská škála a všechny mají jeden společný znak a tím je poměrně vysoká cena. V průměru za ně zaplatíte mezi čtyřmi a pěti tisíci za jedno lůžko. Většinou jsou sendvičové – skládají se z několika vrstev, lze je podle potřeby otáčet. Obvykle se vyrábí z jednoho druhu polymeru jménem polyuretan, jehož obchodní název „molitan“ zná většina z vás. Záleží na jeho tuhosti, propustnosti, hustotě a dalších vlastnostech, které se liší výrobní technologií.
Lze to však vyřešit i levněji a v podstatě se stejnými výsledky. Do podloží zvolíte levnou molitanovou matraci s potahem , případně bez potahu v ceně kolen tisíce korun, a na horní vrstvu umístíte tenkou, např. 5 cm silnou vrstvu z paměťové pěny. Paměťová pěna dopřeje dostatečnou měkkost, pohodlí a komfort a vhodně zvolená tuhost spodní matrace (nejčastěji střední tuhost) se přizpůsobí tvaru zakřivení páteře.dvoulůžko s lampičkou na nočním stolku

Občasné noclehy pro návštěvy

Levnou molitanovou matrací nižší až střední tuhosti lze také vyřešit plochy lůžek pro občasné přespávání návštěv. Většinou ukládáme návštěvy k spánku na rozkládacích pohovkách, ty jsou však nepraktické, špatně se udržují v čistotě a výhodnější je vždy postel z masivu s dřevěným roštem, odkud lze matraci snadno vyprostit a vyčistit.