Česká architektura

Po celé České republice můžete najít mnoho překrásných památek. Nejvíce se u nás uplatnila Románská kultura, gotika, baroko či secese.
Románský sloh najdete převážně v našem hlavním městě Praze. Příkladnými stavbami jsou například Rotunda svatého Martina či Rotunda svatého Kříže.
Gotika se začala vytvářet již v roce 1233. Ve stylu gotiky je například postaven Anežský klášter, různé baziliky a kostely. Dále se pak rozvíjela za vlády Karla IV, který nechal vystavět Karlův most nebo Karlštejn.
Ve stylu baroka u nás můžete najít například Černínský palác, letohrádek v Tróji nebo kostel sv. Mikuláše.

praha

Secese začala být velmi oblíbená na přelomu 19. a 20. století. Ve stylu secese můžete dnes vidět Obecní dům v Praze či Kovařovicovu vilu.
V druhé polovině 20. století přišel na řadu socialistický realismus, do nějž můžeme zařadit sídliště Poruby v Ostravě nebo hotel Jalta v Praze.
Později přišel na řadu tzv. Český brutalismus. V tomto stylu je postaven například hotel Thermal v Karlových Varech nebo obchodní dům Kotva v Praze.
Hlavně ve 20. století stavby prošly mnohými změnami. Stavby se nelišily pouze styly ale také politickými a společenskými situacemi.

Existují stále i stavby, kterým zřejmě doba nepřála a nejsou tak krásné jako stavby dnešní. Zbouráno bylo už mnoho staveb, mezi které patří například hotel Praha nebo obchodní dům Ještěd. Stavby, které se v dnešní době bourají, byly postaveny hlavně mezi lety 1950 – 1990. Mnoho památkářů ale s bouráním některých staveb nesouhlasí a často nad nimi váhají. V dnešní době můžete vidět na místě bývalého hotelu Praha pouze zelenající se trávu.
Ale zase na druhou stranu každá ze staveb našeho státu má něco do sebe a má v sobě určitou přísnost.

pražské město

V posledních letech se stále vydává více a více knih o české architektuře, kde se každým rokem dozvíte, jaké krásné nové stavby opět vznikly. Určitě stojí za to tyto knihy alespoň prolistovat, pokud se opravdu o architekturu nějakým způsobem zajímáte. Pokud byste se chtěli dozvědět více informací, neváhejte navštívit .