Jak vybrat reprosoustavu nejvyšší kvality


Naprostým základem je výběr reproduktorů. Právě ty jsou klíčové pro zvuk celé HiFi soustavy. Z toho důvodu se také nejčastěji stává, že se reprosoustava stane nejslabším článkem celkového audia. Jaké jsou nejdůležitější vlastnosti a aspekty, které musíte sledovat? Pro nejvyšší kvalitu zvuku byste se měli soustředit zejména na použité materiály, konstrukci a součástky, které ovlivňují vše podstatné.


kulatý reproduktor


Reprosoustavu byste měli brát jako hudební nástroj. U toho vás také budou zajímat všechny konstrukční detaily. Stejně tak ale musíte sledovat také některé vlastnosti, a to dynamiku, prostorovost a barvu zvuku. Jaké jsou ale konstrukční prvky? Patří mezi ně:


  • materiál korpusu a jeho tvar,

  • vnitřní uspořádání komor, příček a vytlumení,

  • druhy měničů a reproduktorových výhybek.


 


Poslech je před koupí nejlepší


Zajistit si testovací poslech je samozřejmě skvělý, ale s posuzováním a výběrem můžete začít už před ním. Samozřejmě je ideální, když máte ve svém okolí někoho, kdo má s danou HiFi sestavou vlastní zkušenost. Na jejich názory se často můžete hodně spolehnout a nechat si poradit. Stejně tak ale můžete najít cenné informace v českých i zahraničních časopisech, které se zabývají elektronikou. Podívat se můžete také na diskuzní fóra nebo se poradit přímo s prodejcem. A dívat se zajisté budete také na cenu.


kazaťák na zemi


Až si vyhlédnete určitý model, tak si ho nechte předvést. Přineste si vlastní nahrávku a řekněte prodejci, ať vám ji na modelu přehraje. Už při prvních tónech zjistíte, zda vám bude vyhovovat. Můžete si zároveň vyzkoušet i jeho ovládání, aby pro vás nebylo příliš složité.


 


Vždy porovnávejte způsob podání basové složky, charakter výšek tónů, prostorové vykreslení celé scény, a množství detailů. Posuzujte také dynamiku a mikrodynamiku, sledujte separaci hudebních nástrojů i přirozený zvuk lidského hlasu v nahrávce. Tak si můžete vytvořit komplexní obrázek o HiFi sestavě a rozhodnout se, zda pro vás bude to pravé nebo máte hledat dál.