Klimatizaci? Proč ne?

Je rozdíl, jestli uvažujeme o klimatizaci při stavbě, kde nám ji nainstaluje firma, nebo ji chceme přidat do hotového domu nebo bytu. V druhém případě máme více možností. Můžeme si vybrat například mobilní klimatizaci velikosti cestovního kufru s kolečky, která se dá převézt, kam jen potřebujeme, a která se jen zapne do zásuvky. Nevýhodou je, že máme klimatizovaný vzduch jen v jedné místnosti, ale zase, když ji nepotřebujeme, tak ji dáme pryč a nepřekáží nám.
klimatizace na továrně
Není moc účinná, protože nelze zabránit úniku ochlazeného vzduchu do vedlejších prostor. Některé klimatizací se dají pověsit na zeď přímo v místnosti blízko stropu.
Všeobecně každá klimatizace, která má ventilátor a kompresor přímo v místnosti, je hlučná a její monotónní zvuk by mohl někomu vadit.
Další možností jsou vícedílné výkonnější klimatizace, které mají lepší účinnost a jsou schopny nám vychladit celý byt nebo dům. Skládají se z vnější a vnitřní jednotky. U těchto typů se nám zvýší náklady s množstvím rozvodů, ale užíváme si v pokoji větší klid jen s vnitřní jednotkou, protože hluk probíhá venku. Vzdálenost mezi venkovní a vnitřní jednotkou by měla být co nejkratší. Toto nebývá problém v rodinném domku, ale v bytě musíme brát ohled na sousedy a mít jejich souhlas už při plánování projektu.
klimatizace LG
Směr proudění ochlazeného vzduchu lze regulovat lamelami. Záleží na typu klimatizace, jakými funkcemi je vybavená. Některá umožňuje měnit rychlost i úhel lopatek ventilátoru tak, aby ochlazování v místnosti probíhalo rovnoměrně a nebyl průvan.
Nastavení klimatizace by mělo být nižší maximálně o 5 až 7 stupňů Celsia. Vyšší rozdíly by nám mohly způsobit zdravotní problémy.
teploměr na slunci
Nákladnost provozu klimatizace se uvádí zhruba jedna třetina vytápění téhož prostoru, což není zase tak mnoho za chvíle strávené v příjemně ochlazeném domě či bytě.