Nakupovat férově

Co to vlastně znamená nakupovat férově? Nakupovat s vědomím, že daný výrobek nebyl vypěstován, vyroben nebo sklizen za podmínek odporujících lidské důstojnosti. Káva, čokoláda, bavlna a mnoho dalších produktů totiž pochází ze zemí, jejichž obyvatelé se často stávají oběťmi vykořisťování.
sběr čaje
Pracují pak v nevhodných podmínkách, za platy padající hluboko pod hodnotu, která je nutná k zajištění základních a důstojných lidských potřeb. K této situaci obvykle napomáhá také to, že v těchto oblastech není dobře dostupné školství. Není výjimkou, že do práce jsou zapojeny také děti, což je nepřijatelné. Zjistěte, jak nakupovat férově – za odpovídající ceny, které místní farmáře uživí a jak jsou produkty FairTraide označeny. S jakými FairTraide produkty se můžete setkat?

Oblečení
Je jednou z asi nejproblematičtější kategorií. Výrobci sice na cedulce uvádí zemi původu, neuvádí už ale informace o tom, zda bylo využito dětské práce nebo kde byl vyroben a sklizen materiál. Milým krokem ze strany řetězců je například využívání bio bavlny. Není to sice přímo FairTrade, ale lze to rozhodně považovat za slibný začátek.
kávová zrnka
Káva
Káva je jedním z nejčastějších férových produktů. Sehnat FairTrade kávu už není prakticky žádný problém. V každé dobré pražírně mají v nabídce ideálně několik takových káv.

Čokoláda
je skvělým dárkem a pokud chcete obdarovat někoho, o kom víte, že se zajímá o svoje okolí, tak je FairTrade čokoláda skvělou volbou. K sehnání bývají, kromě specializovaných prodejen, v obchodech s kávou či čajem, zdravých výživách nebo třeba čajovnách. Navíc mají opravdu nápadité obaly s promyšlenými designy.
rozlámaná čokoláda
Plodiny
Fér můžete pořídit také různé plodiny, které u nás nerostou. Například různé druhy luštěnin, rýži a podobně. Stačí jen při nakupování hledat modro-zeleno černé logo označující FairTraide produkty.