Nakupovat férově

Co to vlastně znamená nakupovat férově? Nakupovat s vědomím, že daný výrobek nebyl vypěstován, vyroben nebo sklizen za podmínek odporujících lidské důstojnosti. Káva, čokoláda, bavlna a mnoho dalších produktů totiž pochází ze zemí, jejichž obyvatelé se často stávají oběťmi vykořisťování.

Pracují pak v nevhodných podmínkách, za platy padající hluboko pod hodnotu, která je nutná k zajištění základních a důstojných lidských potřeb. K této situaci obvykle napomáhá také to, že v těchto oblastech není dobře dostupné školství. Není výjimkou, že do práce jsou zapojeny také děti, což je nepřijatelné. Zjistěte, jak nakupovat férově – za odpovídající ceny, které místní farmáře uživí a jak jsou produkty FairTraide označeny. S jakými FairTraide produkty se můžete setkat?

Oblečení
Je jednou z asi nejproblematičtější kategorií. Výrobci sice na cedulce uvádí zemi původu, neuvádí už ale informace o tom, zda bylo využito dětské práce nebo kde byl vyroben a sklizen materiál. Milým krokem ze strany řetězců je například využívání bio bavlny. Není to sice přímo FairTrade, ale lze to rozhodně považovat za slibný začátek.

Káva
Káva je jedním z nejčastějších férových produktů. Sehnat FairTrade kávu už není prakticky žádný problém. V každé dobré pražírně mají v nabídce ideálně několik takových káv.

Čokoláda
je skvělým dárkem a pokud chcete obdarovat někoho, o kom víte, že se zajímá o svoje okolí, tak je FairTrade čokoláda skvělou volbou. K sehnání bývají, kromě specializovaných prodejen, v obchodech s kávou či čajem, zdravých výživách nebo třeba čajovnách. Navíc mají opravdu nápadité obaly s promyšlenými designy.

Plodiny
Fér můžete pořídit také různé plodiny, které u nás nerostou. Například různé druhy luštěnin, rýži a podobně. Stačí jen při nakupování hledat modro-zeleno černé logo označující FairTraide produkty.