Whiskey/Whisky, kilt, dudy a lano

Než vám představíme sportovní událost Skotské hry, odpovězme si na jednu důležitou otázku: Whisky nebo Whiskey? Pod oběma názvy se skrývá destilovaný nápoj z obilnin, který musí podle zákona zrát v dřevěných sudech nejméně tři roky. Jediný rozdíl je v tom, že název Whiskey se používá v USA a Irsku.
 
Kilt je zavinovací (skládaná) sukně, která je součástí výhradně mužského skotského kroje. Je zapínána na špendlík povětšinou ozdobený broží. Vyrábí se z kostkovaného materiálu zvaného tatran.  Každý rod má svůj charakteristický vzor. Mimo Skotů nosí kilt i Irové a Velšané. Skotové prý pod kiltem chodívají tzv. naostro, toto tvrzení ale mnoho dudáků vyvrací.
 
Samotné Skotské hry (anglicky: Highland games) jsou každoroční kulturní akce původem ze Skotské vysočiny, která má jako hlavní účel oslavu skotské kultury a hlavně tradic. Soutěži proti sobě rodinné klany, jednotlivci, turisté a v posledních letech můžou soutěžit i ženy a děti.   
 
Hry se v první řadě rozdělují na profesionální (soutěže o hodnotné ceny) a amatérské (jídlo zdarma, medaile…), obě tyto skupiny mají 3 hlavní typy disciplín:
Individuální:  
·         Tanec zahrnující i hru na dudy.
·         Hod podkovou na tyč.
·         Hod kladivem(Scottish hammer throw). Kladivo má více než 7 kg.
·         Hod kládou(caber toss). Kláda má okolo 50 kg.
·         Vrh kamenem(stone put)do dálky.
·         Hod závažím do výšky(weight over the bar). Závaží má kolem 25 kg.
·         Vrh balíkem slámy. Vrhá se obvykle devíti kilogramovým balíkem, vidlemi přes tyč. 
…týmové:
·         Přetahování lanem(tug-of-war). Tato disciplína bývá vyvrcholením celých her.
·         Skupinový tanec v doprovodu obrovských dudáckých uskupení.
…a zvířecí
·         Shon ovcí– soutěží obvykle ovčáčtí psi.
·         Shon kachen
 
Hry se nekonají pouze ve Skotsku, jejich popularita stoupá také v Kanadě, USA, Brazílii, Maďarsku, ČR, Indonésii, Švýcarsku a také na Novém Zélandu a Bermudských ostrovech. U nás se hry konají od roku 2001 v Libereckém kraji v blízkosti zámku Sychrov.