Jaký poklop se vyplatí

Poklop by měl být vybírán podle několika zásadních kritérií. Důležité je, kolik poklop unese, zatížení je dáno normou EN 124, podle níž prochází poklopy důkladnou prověrkou a jejich užití je dáno místem, kde se budou nacházet. Jedním z prvků by měla být i tlumící vložka, která by měla zabránit přímému kontaktu víka s rámem.
poklopy vstupních šachet
1.      Rozdělení podle místa určení

Rozlišujeme šest tříd podle umístění a podle zátěže. Pro menší zatížení jsou určenypoklopy na komunikace využívané chodci a cyklisty, chodníky, pěší zóny, parkovací místa. Větší zátěž snesou poklopy umisťované na vozovky a krajnice, kde se pohybují motorová vozidla a dále na tokové mříže. Nejvíce nosné jsou poklopy např. v docích nebo na letištích.

2.      Správný materiál

Stejně tak jako zatížení, je důležitý i materiál.
Plast

Je využíván méně, plnohodnotně ho nahradila kompozitní směs. U těchto poklopů je výhoda, že nevylučují škodlivé látky a neohrožují tak kvalitu pitné vody, mají těsnění a uchyceny jsou šrouby z nerezového materiálu.
Plech

Může být protiskluzový nebo hladký, lze je přizpůsobit danému umístění, zhotovovány jsou na objednávku.  Jejich využití je především u bazénů, studní a u benzínových stanic.
Litina

Nejpoužívanější materiál, litinu šedou zastoupila litina tvárná, liší se strukturou uhlíku. Na silnice se používá spojení litiny a betonu. Cena je malá a jsou snadno k dostání, mínusem je jejich velká váha, v průběhu času mohou rezivět. Instalovány jsou především na pozemní komunikace.
poklop kanálu

Cena litinového poklopu, tedy rámu včetně víka, se pohybuje od 2 200,- Kč do 3 400,- Kč, jedná se o variantu levnější bez povrchové úpravy a bez laku.

Bohužel se litinové poklopy staly atraktivním zbožím pro zloděje, kteří tak dokázali způsobit škodu ve výši několika set tisíc korun. Zabránit krádežím se dalo částečně tím, že na poklop se umisťovala různá loga či znaky, výkup ve sběrně byl pak pro zloděje obtížný.