Rovnátka, ano či ne?

Problémy se zuby má dnes kde kdo, proto rovnátka nenosí už jen děti, ale také dospělí. Není za co se stydět, i když mnoho z vás jejich nošení připadá trapné. Když zjistíte důvody, proč rovnátka nosit, strach z nich vymizí a obavy nebudete mít již žádné.

rovnátka

Podle výzkumů trpí výraznějšími vadami zubů více než 85 % populace, a jen asi 15 % z nich potřebuje rovnátka spíše z praktických důvodů. Není proto divu, že se čím dál více lidí rozhoduje pořídit si rovnátka i v dospělosti. Důvodem není jen zvýšená péče o chrup a pravidelná návštěvnost dentální hygieny, ale také vidina mít zdravé a rovné zuby. Rovnání zubů se doporučuje hned, jakmile je jasné, že nejsou dokonalé.

Rovnátka ale lidé nenosí jen z estetických důvodů, návštěvu ortodoncie vám může doporučit i váš zubní lékař. Důvodem může být špatné postavení zubů, což snižuje jejich životnost, ale také ovlivňuje skus i ústní hygienu.

První návštěva ortodontické poradny
Při vstupní konzultaci v ortodontické poradně se dozvíte, co všechno se dá na vašem chrupu vylepšit a jaké typy rovnátek by se hodily právě pro vás. Lékař s vámi prodiskutuje všechna možná řešení. Poté následuje klinické vyšetření, při kterém vaše zuby naskenují, zrentgenují a změří. Zhotoví se otisky vašich zubů, ale nemusíte se bát, obtisky do plastelíny se již dávno nedělají. Poté se sestaví návrh plánu léčby či léčebných variant a její následná konzultace s vámi. Po vzájemné shodě může začít ortodontická léčba.

Rovné zuby vyžadují dost času i námahy
Na délku léčby má výrazný vliv zvolený léčebný postup, kvalita rovnátek i zkušenosti lékaře. Rovnátka se nosí asi tak rok až dva, přičemž jednou za měsíc až tři se chodí na kontroly.

otisk

Typy rovnátek
·         sundavací – ty mají vnitřní parto, a nosí se jen v noci, nebo když můžete. Napravují zpravidla menší vady nebo udržují stav chrupu po ukončení léčby fixními aparáty. Jejich sundavání a nasazování však není moc příjemné.
·          fixní – ty rovnají efektivně a rychle, a jejich výhodou je, že spraví i obrovské vady.
·         fixní neviditelná – průhledné keramické zámky jsou průhledné, a tedy nenápadné. Jsou sice dražší, ale vyplatí se do nich investovat.